realme Buds Wireless 5 ANC in Ear Bluetooth Headphones,50dB ANC, 13.6mm Dynamic Bass Driver,360° Spatial Audio,45ms Low Latency,Upto 38hrs Playback,IP55 Rating,Dual Device Connection (Midnight Black)
50dB Hybrid Active Noise Cancellation Up to 38 Hours of Playback| Charge 10mins for 20hrs Playback 13.6mm Dynamic Bass Driver 360˚ Spatial Audio Effect 45ms Ultra-low Latency 5-mic ENC for crystal clear calls Dual-device pairing | Bluetooth 5.4 IP55 Dust and Water Resistance
| Noise Control | Hybrid Noise Cancellation |
|---|---|
| Frequency Response | 4000 Hz |
| Headphones Jack | No Jack |
| Model Name | Buds Wireless 5 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Included Components | Eartip, User Manual |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Gaming, Travel |
| Charging Time | 1E+1 Minutes |
| Recommended Uses For Product | Calling, Exercising, Gaming, Running, office_meetings |
| Compatible Devices | Cellphones, Laptops, Tablets, Television |
| Control Type | Volume Control |
| Item Weight | 30 Grams |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Net Quantity | 1 Count |
| Style | Buds Wireless 5 |
| Control Method | App |
| Number of Items | 1 |
| Controller Type | Google Assistant, Touch |
| Battery Life | 38 Hours |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Bluetooth Range | 10 Metres |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Audio Latency | 45 Milliseconds |
| Audio Driver Size | 13.6 Millimetres |
| Earpiece Shape | Bud |
| Series number | 5 |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Input Device Interface | Bluetooth |
| Generation | 5 |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Manufacturer | JIANGXI LIANCHUANG HONGSHENG ELECTRONIC CO.,LTD., Jiangxi Lianchuang Hongsheng Electronic Co., Ltd. |
| Product Dimensions | 37.5 x 7.5 x 1.2 cm; 30 g |
| Batteries | 1 A batteries required. (included) |
| Item model number | Buds Wireless 5 |
| Other display features | Wireless |
| Battery Power Rating | 180 Milliamp Hours |
| Manufacturer | Jiangxi Lianchuang Hongsheng Electronic Co., Ltd. |
| Item Weight | 30 g |
26th January 2026 at 09:25 pm
It holds charge only for one day. It does not last for 12 hours or 36 hours as they claim that is fake.Apart from that, the sound quality is good. Even while traveling on a bike at around 50 km/h, outside noise is not heard and the call voice is very clear.This headphone is suitable for people who talk on the phone while riding a bike and for rough use.