Boat Airdopes 161 ANC TWS Earbuds w/ 32 dB ANC, 50 hrs Playback, 50 ms Low Latency BEASTTM Mode, IWPTM Tech, Dual EQ Modes, 4 Mics with ENx, ASAP Charge, Bluetooth v5.3
Boat Airdopes 161 ANC TWS Earbuds w/ 32 dB ANC, 50 hrs Playback, 50 ms Low Latency BEASTTM Mode, IWPTM Tech, Dual EQ Modes, 4 Mics with ENx, ASAP Charge, Bluetooth v5.3
| Model Name | Airdopes 161 ANC |
|---|---|
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Included Components | Cable, Charging Case, Earbuds, User Manual |
| Age Range (Description) | Adult |
| Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Charging Time | 10 Minutes |
| Compatible Devices | cellphones, desktops, gaming consoles, laptops, tablets |
| Item Weight | 50 Grams |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Control Method | App |
| Number of Items | 1 |
| Battery Life | 50 Hours |
| Audio Driver Type | Balanced Armature Driver |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Earpiece Shape | In Ear |
| Input Device Interface | Bluetooth |
| Noise Control Features | Active Noise Cancellation |
| Generation | 1 |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Special Feature | Noise Cancellation |
| Manufacturer | Imagine Marketing Ltd, info@imaginemarketingindia.com, Imagine Marketing Ltd. |
| Model | Airdopes 161 ANC |
| Product Dimensions | 3.2 x 2.3 x 2.4 cm; 50 g |
| Batteries | 1 12V batteries required. (included) |
| Item model number | Airdopes 161 ANC |
| Special Features | Noise Cancellation |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Battery cell composition | Lithium Ion |
| Includes Rechargeable Battery | Yes |
| Manufacturer | Imagine Marketing Ltd. |
| Item Weight | 50 g |
No reviews yet. Be the first to review!