boAt Wave Astra Neo Smartwatch Bluetooth Calling, 1.83” HD Display, Health & Wellness Suite, IP68 Resistance, Functional Crown
boAt Wave Astra Neo Smartwatch Bluetooth Calling, 1.83” HD Display, Health & Wellness Suite, IP68 Resistance, Functional Crown
| Brand | boAt |
|---|---|
| Manufacturer | boAt |
| Model | WAVE ASTRA NEO |
| Model Name | WAVE ASTRA NEO |
| Package Dimensions | 12.4 x 10.2 x 4.9 cm; 100 g |
| Batteries | 1 A batteries required. (included) |
| Item model number | WAVE ASTRA NEO |
| Operating System | android |
| Compatible Devices | Smartphone |
| Special Features | Activity Tracker, Alarm Clock, Camera, Music Player |
| Mounting Hardware | Stickers x6, USB Magnetic Charging Cable x1, User Manual and Warranty QR Card x1, Wave Astra Neo x1 |
| Number of items | 1 |
| Standing screen display size | 1.83 Inches |
| Display Type | HD Display |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Battery Capacity | 300 Milliamp Hours |
| Battery cell composition | Lithium Ion |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Connector Type | Bluetooth |
| Device interface - primary | Touchscreen |
| Includes Rechargeable Battery | Yes |
| Manufacturer | boAt |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 100 g |
No reviews yet. Be the first to review!