Boat Wave Call 2 with 1.83” HD Display, Advanced BT Calling, Functional Crown, Cloud & Custom Watch Faces, Multiple Sports Modes, IP67, HR, Sleep & SPO₂ Monitor Smart Watch
Boat Wave Call 2 with 1.83” HD Display, Advanced BT Calling, Functional Crown, Cloud & Custom Watch Faces, Multiple Sports Modes, IP67, HR, Sleep & SPO₂ Monitor Smart Watch
| Brand | boAt |
|---|---|
| Manufacturer | Imagine Marketing Limited, Imagine Marketing Ltd |
| Colour | Midnight Black |
| Standing screen display size | 1.83 Inches |
| Package Dimensions | 10.7 x 10.1 x 4.7 cm; 45 g |
| Batteries | 1 12V batteries required. (included) |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Operating System | android |
| Battery Charge Time (in hours) | 2 Hours |
| Average Battery Life (in hours) | 7 Days |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 220 Milliampere Hour (mAh) |
| Number of Lithium Ion Cells | 1 |
| Included Components | User Manual, Charging Cable, Smart Watch |
| Manufacturer | Imagine Marketing Limited |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 45 g |
No reviews yet. Be the first to review!