Boat Wave Call Smart Watch for Men & Women, Bluetooth Calling, 1.69" (4.2 cm) Display w/ 550 NITS, 150+ Watch Faces, Multi-Sport Modes,HR,SpO2, IP68
Boat Wave Call Smart Watch for Men & Women, Bluetooth Calling, 1.69" (4.2 cm) Display w/ 550 NITS, 150+ Watch Faces, Multi-Sport Modes,HR,SpO2, IP68
| Brand | boAt |
|---|---|
| Manufacturer | Imagine Marketing Limited, Imagine Marketing Ltd., info@imaginemarketingindia.com |
| Series | Wave Call |
| Colour | Bold Black |
| Standing screen display size | 1.69 Inches |
| Package Dimensions | 11 x 10 x 4.8 cm; 45 g |
| Batteries | 1 12V batteries required. (included) |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Average Battery Life (in hours) | 10 Days |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 220 Milliampere Hour (mAh) |
| Number of Lithium Ion Cells | 1 |
| Included Components | User Manual, Charging Cable, Smart Watch |
| Manufacturer | Imagine Marketing Limited |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 45 g |
No reviews yet. Be the first to review!