Boat (2025 Launch) Rockerz Plus 550 ANC, (~40dB) Hybrid ANC, 80Hrs Playback, 40ms Low Latency Beast Mode, 40mm Drivers, BT v5.4, Bluetooth Headphones, Wireless Headphone with Mic
Boat (2025 Launch) Rockerz Plus 550 ANC, (~40dB) Hybrid ANC, 80Hrs Playback, 40ms Low Latency Beast Mode, 40mm Drivers, BT v5.4, Bluetooth Headphones, Wireless Headphone with Mic
| Headphones Jack | 3.5 mm Jack |
|---|---|
| Model Name | Rockerz 550 |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Included Components | Cable, Headphones, User Manual |
| Age Range (Description) | Adult |
| Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Compatible Devices | Smartphones, Tablets, Desktops, Laptops, Car Audio Systems |
| Item Weight | 350 Grams |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Control Method | Push Button |
| Number of Items | 3 |
| Battery Life | 80 Hours |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Earpiece Shape | Over Ear |
| Input Device Interface | Bluetooth |
| Noise Control Features | 40dB Hybrid Active Noise Cancellation |
| Generation | 1 |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Special Feature | Noise Cancellation, Low Latency (BEAST Mode) |
| Manufacturer | Imagine Marketing Ltd, info@imaginemarketingindia.com |
| Model | PP0028 |
| Product Dimensions | 17 x 9 x 20 cm; 350 g |
| Batteries | 1 12V batteries required. (included) |
| Item model number | PP0028 |
| Special Features | Noise Cancellation, Low Latency (BEAST Mode) |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Battery cell composition | Lithium Ion |
| Includes Rechargeable Battery | Yes |
| Manufacturer | Imagine Marketing Ltd |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 350 g |
No reviews yet. Be the first to review!