OnePlus Bullets Wireless Z3 in-Ear Neckband with 12.4mm Drivers, 3D Spatial Audio,10 mins Charge for 27 hrs Playback, 4 EQ preset, Dynamic bass Enhancement & BT5.4
[Ultra-fasting 10 minutes charging gives 27 hours of music] Hassle free quick charging without worrying of the low battery. A full charge BWZ3 gives upto 36 hours of music playback. [Meet the ace of bass with 12.4mm large drivers] Experience deep, punchy bass and incredibly rich audio detail at every frequency with larger driver. Experience the best of sound quality. [3D spatial audio - Feel the sound all around] Powered by spatial audio algorithms, OnePlus 3D audio creates precise directional sound positioning and immersive soundstage, transforming your listening experience into a 360-degree sound field. [4 pre-tuned sound master EQ presets] Shape your sound with OnePlus. Four professionally-tuned EQ presets – Balanced, Serenade, Bass, and Bold – sync up with your style of music. For rock-bottom bass that matches your tastes, surf your sound with customizable BassWaveï¸ and tailor your tunes.
| Noise Control | Environmental Noise Cancellation |
|---|---|
| Headphones Jack | No Jack |
| Model Name | BWZ |
| Connectivity Technology | Bluetooth V5, Wireless |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Included Components | Eartip, User Manual |
| Age Range (Description) | Adult |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Fitness, Travel |
| Charging Time | 10 Minutes |
| Compatible Devices | Smartphones, Tablets, Laptops, Desktops |
| Item Weight | 26 Grams |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Style | BWZ 3 |
| Control Method | Push Button |
| Number of Items | 1 |
| Battery Life | 27 Hours |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Earpiece Shape | In-Ear |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Input Device Interface | Bluetooth |
| Noise Control Features | AI call noise cancellation |
| Generation | 3 |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Special Feature | 3D Spatial Audio, AI Call Noise Cancellation, 4 EQ Preset, Fast Charging, IP55 Water & sweat resistance, Bluetooth 5.4 |
| Manufacturer | ONEPLUS TECHNOLOGY (SHENZHEN) CO., LTD., ONEPLUS TECHNOLOGY (SHENZHEN) CO., LTD. 18C02,18C03, 18C04, AND 18C05, SHUM YIP TERRA BUILDING,BINHE AVENUE NORTH, FUTIAN DISTRICT, SHENZHEN,GUANGDONG, P.R. CHINA 518000 |
| Product Dimensions | 12.4 x 17.5 x 1.3 cm; 26 g |
| Batteries | 1 A batteries required. |
| Item model number | E307A |
| Special features | 3D Spatial Audio, AI Call Noise Cancellation, 4 EQ Preset, Fast Charging, IP55 Water & sweat resistance, Bluetooth 5.4 |
| Other display features | Wireless |
| Manufacturer | ONEPLUS TECHNOLOGY (SHENZHEN) CO., LTD. |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 26 g |
No reviews yet. Be the first to review!