Fire-Boltt Ring X Smart Watch with 2.01†Always-On Display, Bluetooth Calling, Wireless Charging, AI Voice Assistant, 500+ Watch Faces, Health Suite, Smart Watch for Man & Woman
LARGE 2.01†IPS DISPLAY WITH VIBRANT VISUALS: Experience immersive clarity with a 2.01†IPS full-touch display featuring 2.5D curved glass and 240x296 resolution, with premium smart watch for men enjoy vibrant colors, smooth scrolling, and intuitive multi-touch navigation. WIRELESS CHARGING WITH LONG-LASTING BATTERY: Charge with ease using wireless technology and enjoy up to 7 days of usage on a single charge. The 200mAh battery ensures reliable power whether you're working out or on the go. WIRELESS CHARGING WITH LONG-LASTING BATTERY: Charge with ease using wireless technology and enjoy up to 7 days of usage on a single charge. The 200mAh battery ensures reliable power whether you're working out or on the go.
| Brand | Fire-Boltt |
|---|---|
| Manufacturer | Fire-Boltt |
| Series | Ring |
| Colour | Ring Nylon Black N |
| Standing screen display size | 2.01 Inches |
| Package Dimensions | 10.1 x 8.5 x 6.7 cm; 46 g |
| Batteries | 1 A batteries required. (included) |
| Item model number | BSW005 |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Operating System | android,ios |
| Battery Charge Time (in hours) | 2 Hours |
| Average Battery Life (in hours) | 5 Days |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 2 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 1 |
| Number of Lithium Metal Cells | 1 |
| Included Components | Smartwatch |
| Manufacturer | Fire-Boltt |
| Item Weight | 46 g |
No reviews yet. Be the first to review!