Connectivity: Wi-Fi (Built-in) | 3 HDMI ports to connect set top box, Blu Ray players, gaming console | 2 USB ports to connect hard drives and other USB devices | eARC | Bluetooth 5.0 | Optical | Ethernet
Resolution: 4K Ultra HD | Refresh Rate: 60 hertz. Sound: 20 Watts Output | 2.0 Ch Speaker | AI Sound (Virtual Surround 5.1 up-mix) | Auto Volume Levelling | Bluetooth Surround Ready Smart TV Features: WebOS Smart TV | AI ThinQ | Apple Airplay 2 & Homekit | Game Optimizer| Filmmaker Mode | α5 AI Processor 4K Gen6 | HDR 10 |1.5 GB RAM + 8 GB Storage | Unlimited OTT App Support: Netflix, Prime Video, JioHotstar, Apple TV, SonyLIV, Discovery+, Zee5, Voot, MxPlayer, Google Play Movies & TV, YuppTV, Youtube
| Brand | PlanetE |
|---|---|
| Manufacturer | PlanetE |
| Model Name | TV |
| Model Year | 2025 |
| Product Dimensions | 26.9 x 145.4 x 90.3 cm; 21.6 kg |
| Batteries | 2 AA batteries required. (included) |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Ram Memory Installed Size | 1.5 GB |
| RAM memory maximum size | 1.5 GB |
| Operating System | WebOS |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, USB |
| Tuner Technology | DVB-T2 |
| Response Time | 8 Milliseconds |
| Resolution | 4K |
| Compatible Devices | Android, iPhone |
| Special Features | WebOS 23 with User Profiles | Filmmaker Mode, HDR 10 & HLG | Game Optimizer, ALLM, HGIG Mode | Unlimited OTT Apps | AI Brightness Control, 4K Upscaling & AI Sound (Virtual Surround 5.1 up-mix) |
| Mounting Hardware | 1 UHD 4K TV, 1 Remote Control, 2 Batteries, 1 Table Top Stand, 1 |
| Number of items | 1 |
| Remote Control Description | One Click Amazon Prime Video Button| Disney + Hotstar | Netflix |
| Remote control technology | IR, Bluetooth |
| Display Technology | LED |
| Standing screen display size | 65 Inches |
| Display Type | HDR |
| Colour Screen | Yes |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:09 |
| Image brightness | AI Brightness |
| Image contrast ratio | 1100:1 |
| Supported image types | GIF, JPEG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixel |
| Resolution | 3840x2160 Pixels |
| Audio Encoding | DD, Dolby Atmos, Dolby Surround |
| Audio input compatible with the item | HDMI |
| Audio output mode | Surround |
| Supported audio formats | mp3_audio, wma |
| Speaker Surround Sound Channel Configuration | Virtual Suround 5.1 up-mix |
| Speakers Maximum Output Power | 20 Watts |
| Video Capture Resolution | 4K |
| Audio Wattage | 20 Watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Wattage | 190 Watts |
| Power Source | AC |
| Battery Description | AA batteries for remote control |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | No |
| Battery cell composition | Alkaline |
| GSM frequencies | 60 Hz |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Total USB ports | 2 |
| Connector Type | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Maximum Operating Distance | 9 Feet |
| Mounting Type | Wall Mount & Table Mount |
| Actual viewing angle | 178 Degrees |
| Media Format | AVI, MPEG |
| Includes Rechargeable Battery | No |
| Includes remote | Yes |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Manufacturer | PlanetE |
| Item Weight | 21 kg 600 g |
26th January 2026 at 05:47 am
The graphics and features are best in the price range. Amazing product with great features of picture quality and sound quality. The installation was hassle free and features are easy to navigate via remote control