Connectivity: 2 HDMI ports to connect set top box, Blu Ray players, gaming console | 1 USB port to connect hard drives and other USB devices | Bluetooth Connectivity
Resolution: HD Ready (1366x768) | Refresh Rate: 60 hertz | 178 Degree wide viewing angle. Sound: 20 Watts Output | Built-in Speaker Produce Stereo Sound | AI Sound | Virtual Surround Sound 5.1 Up Mix | Bluetooth Surround Ready Smart TV Features: α5 Gen 6 AI Processor | Web OS Operating System | Wi-Fi | Magic Remote Compatible | Full Web Browser | Screen Share | Game Optimizer | AI Functions | Dynamic Tone Mapping | HDR 10 | 1 GB RAM | 8 GB ROM | Supported Apps: Prime Video, Netflix, Jio Hotstar, Sony Liv, Zee5, Apple TV and more | Energy Rating: 1 Star | Annual Energy Consumption: 62.00 kWh/Year
| Brand | PlanetE |
|---|---|
| Manufacturer | PlanetE |
| Model Name | TV |
| Model Year | 2025 |
| Product Dimensions | 16.8 x 73.9 x 47.2 cm; 3.68 kg |
| Batteries | 2 AA batteries required. (included) |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Ram Memory Installed Size | 1 GB |
| Operating System | WebOS |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB |
| Graphics Coprocessor | α5 Gen 6 AI Processor |
| Tuner Technology | DVB-T |
| Response Time | 6.5 Milliseconds |
| Resolution | 768p |
| Compatible Devices | Gaming Console, Laptop, Smartphone, Speaker, Tablet |
| Special Features | webOS| HDR-10 | Wide Color Gamut | Supported Applications : Sony Liv, Jio Hotstar, Zee5, Youtube |
| Mounting Hardware | 1 HD TV, 1 Remote Control with 2 AAA Batteries, 1 Table Top TV Stand |
| Number of items | 1 |
| Remote Control Description | One Click Amazon Prime Video Button| Netflix |
| Remote control technology | IR, Bluetooth |
| Display Technology | Smart LED |
| Standing screen display size | 32 Inches |
| Display Type | IPS |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:09 |
| Image brightness | High Brightness |
| Image contrast ratio | 3000 |
| Supported image types | GIF, JPEG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1,366 x 768 Pixels |
| Audio input compatible with the item | HDMI |
| Audio output mode | Surround |
| Supported audio formats | mp3_audio, wma |
| Speaker Surround Sound Channel Configuration | 2.0 |
| Speakers Maximum Output Power | 20 Watts |
| Audio Wattage | 20 Watts |
| Voltage | 230 Volts |
| Wattage | 55 Watts |
| Power Source | AC |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Total USB ports | 1 |
| Connector Type | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Maximum Operating Distance | 6 Feet |
| Mounting Type | Wall Mount & Table Mount |
| Actual viewing angle | 178 Degrees |
| Media Format | AVI, MPEG |
| Includes Rechargeable Battery | No |
| Includes remote | Yes |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Manufacturer | PlanetE |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 3 kg 680 g |
26th January 2026 at 05:31 am
I recently purchased this Smart LED TV, and overall, I am very satisfied with its performance. The picture quality is excellent, with bright colors, sharp details, and good contrast. Watching movies, sports, and YouTube feels very immersive. The sound quality is clear and loud, which is perfect for a medium-sized room. I did not feel the need for an external speaker for normal use.