Connectivity: 3 HDMI ports For Seamless Connectivity With External Devices | HDMI eARC/ARC | 1 X USB-A ports To Connect Hard Drives and other USB devices |Wi-Fi | Bluetooth | Anynet+ (HDMI-CEC)| Ethernet (LAN) Port| Rf In (Terrestrial)
Samsung 189 cm (75 inches) D Series Crystal 4K Vivid Pro Ultra HD Smart LED TV UA75DUE77AKXXL (Black). Resolution: 4K Ultra HD (3840 x 2160) Resolution | Refresh Rate : 50 Hertz. Display Features: Crystal Processor 4K | HDR 10+ Support | Motion Xcelerator | Mega Contrast | UHD Dimming | Contrast Enhancer | Motion Xcelerator | 4K Upscaling | Filmmaker Mode || Other Convenience Features: Digital Broadcasting DVB-T2 | Analog Tuner | TV Key | 3 Side Bezel-less Design | SlimFit Cam Support | S-Share
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001, Samsung India Pvt Ltd |
| Model | UA75DUE77AKXXL |
| Model Name | UA75DUE77AKXXL |
| Model Year | 2024 |
| Product Dimensions | 6.11 x 167.75 x 96.24 cm; 25.3 kg |
| Item model number | UA75DUE77AKXXL |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Ram Memory Installed Size | 2 GB |
| Operating System | Tizen |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB |
| Graphics Coprocessor | Crystal Processor 4K |
| Tuner Technology | DVB-T2 |
| Response Time | 8 Milliseconds |
| Resolution | 4K |
| Compatible Devices | Gaming Console, Headphone, Laptop, Smartphone, Speaker |
| Special Features | Crystal Processor 4K | 4K Upscaling | UHD Dimming | Motion Xcelerator |
| Mounting Hardware | 1 Unit TV, 1 Remote Control, 1 Power Cable, 2 Table Stand Base |
| Number of items | 1 |
| Remote Control Description | Solar Cell Remote|Hot Keys for Quick access of OTT Apps|Voice Control |
| Remote control technology | Bluetooth |
| Display Technology | UltraHD |
| Standing screen display size | 75 Inches |
| Display Type | VA |
| Colour Screen | Yes |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:09 |
| Image brightness | High Brightness |
| Image contrast ratio | High |
| Supported image types | JPEG, PNG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixel |
| Resolution | 3840 x 2160 Pixels |
| Audio input compatible with the item | HDMI |
| Audio output mode | Stereo |
| Supported audio formats | MPEG, MPEG4, FLAC, OGG, WMA, wav, midi, ape, AIFF , ALAC, mp3_audio |
| Speaker Surround Sound Channel Configuration | OTS Lite |
| Speakers Maximum Output Power | 20 Watts |
| Audio Wattage | 20 Watts |
| Voltage | 220 Volts |
| Wattage | 175 Watts |
| Power Source | AC |
| Batteries Required | No |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Total USB ports | 1 |
| Connector Type | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Maximum Operating Distance | 7.5 Feet |
| Mounting Type | Wall Mount & Table Mount |
| Actual viewing angle | 178 Degrees |
| Includes remote | Yes |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Manufacturer | Samsung India Pvt Ltd |
| Item Weight | 25 kg 300 g |
26th January 2026 at 05:25 am
When it comes to the overall verdict, this TV offers exceptional value for money. You get premium features like the Crystal Processor, a 4K panel with HDR10+ support, and the innovative SolarCell Remote, all wrapped up in a visually stunning design. The Tizen operating system is fast, intuitive, and gives quick access to all the major streaming services.