Connectivity : 3 Hdmi Ports For Seamless Connectivity With External Devices | 1 X Usb-A Usb Ports To Connect Hard Drives Or Other Usb Devices |Wi-Fi | Bluetooth | Anynet+ (Hdmi-Cec)| Ethernet (Lan) Port| Rf In (Terrestrial / Cable Input / Satellite Input)
Samsung 163 cm (65 inches) D Series Brighter Crystal 4K Vivid Pro Ultra HD Smart LED TV UA65DUE77AKLXL (Black). Resolution: 4K Ultra HD (3840 x 2160) Resolution |Refresh Rate : 50 Hertz. Sound: 20W Output- 2CH | Powerful Speakers with Q-Symphony Smart TV Features : Bixby | Web Browser | SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor FuntionalityApple AirPlay | Daily+
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung India Electronics Limited, Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110005 |
| Model | UA65DUE77AKLXL |
| Model Name | TV |
| Model Year | 2024 |
| Product Dimensions | 6.06 x 145.29 x 83.4 cm; 15.9 kg |
| Item model number | UA65DUE77AKLXL |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Ram Memory Installed Size | 2 GB |
| Operating System | Tizen |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB |
| Graphics Coprocessor | Crystal Processor 4K |
| Tuner Technology | DVB-T2CS6 |
| Response Time | 8 Milliseconds |
| Resolution | 4K |
| Compatible Devices | Gaming Console, Headphone, Laptop, Smartphone, Speaker |
| Special Features | Crystal Processor 4K | 4K Upscaling | UHD Dimming | Motion Xcelerator |
| Mounting Hardware | 1 Unit TV, 1 Remote Control, 1 Power Cable, 2 Table Stand Base |
| Number of items | 1 |
| Remote Control Description | Solar Cell Remote|Hot Keys for Quick access of OTT Apps|Voice Control |
| Remote control technology | Bluetooth |
| Display Technology | UHD |
| Standing screen display size | 65 Inches |
| Display Type | HDR 10+ |
| Colour Screen | Yes |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:09 |
| Image brightness | High Brightness |
| Image contrast ratio | High |
| Supported image types | JPEG, PNG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixel |
| Resolution | 3840 x 2160 Pixels |
| Audio input compatible with the item | Auxiliary |
| Audio output mode | Surround |
| Supported audio formats | mp3_audio, wma |
| Speaker Surround Sound Channel Configuration | OTS Lite |
| Speakers Maximum Output Power | 20 Watts |
| Audio Wattage | 20 Watts |
| Voltage | 220 Volts |
| Wattage | 165 Watts |
| Power Source | AC |
| Batteries Required | No |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Total USB ports | 1 |
| Connector Type | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Maximum Operating Distance | 6.5 Feet |
| Mounting Type | Wall Mount & Table Mount |
| Actual viewing angle | 178 Degrees |
| Media Format | AVI, MPEG |
| Includes remote | Yes |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Manufacturer | Samsung India Electronics Limited |
| Item Weight | 15 kg 900 g |
26th January 2026 at 05:22 am
Display quality: Excellent. The 4K clarity and colors are really impressive, especially for movies and PS5 gaming. Sound: Decent, but not very powerful. It’s clear for normal viewing, though you might consider a soundbar for a richer experience.