Low Speed Electric Loader Scooter Non RTO, 400Kg Weight Capacity, Black with Portable Lithium Battery & Charger 100Km Range
All the vehicle purchased from EOX comes in wrapped along with Charger, Battery. Brand is responsible for defective parts replacement/return. Parts remain brand property. If local service station unavailable, customer must ship defective parts to brand for replacement. C. New vehicles require 4-6 complete cycles of charging, usage, and discharging to allow the controller to calibrate with the vehicle's sensors for optimal performance.
| Brand | EOX |
|---|---|
| Model | EOX E5 |
| Product Dimensions | 216 x 86 x 109 cm; 90 kg |
| Item model number | EOX E5 |
| Manufacturer Part Number | EOX E5 |
| Material | Aluminium |
| Size | 216 x 86 x 109 cm |
| Colour | E5 Plus |
| Tyre Type | Tubeless |
| Assembly Required | No |
| Special Features | Digital Display, Dual Suspension, Headlight, Rechargeable, Wide Platform |
| Manufacturer | EOX ELECTRIC |
| Item Weight | 90 kg |
No reviews yet. Be the first to review!