Google Assistant | 4K Google TV + HDR 10 | AI-IN | T-cast | Apps: Netflix, Youtube, Prime Video & 7000+ Apps | Maximum Content: 10,62,000 Hours | Pure Entertainment
Connectivity: 3 HDMI Ports to connect set top box, Blu Ray players, gaming console | 1 USB Ports to connect hard drive| 1 Headphone output Sound: 24 Watts Output | Dolby Audio Smart TV Features: 4K Google TV |In-Built Wi-Fi 2.4Ghz/5GHz| Screen Mirroring | 2GB RAM | 16 GB ROM | 64-bit Quad Core Processor | In-Built Apps: Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar
| Brand | APASTRON |
|---|---|
| Manufacturer | APASTRON ELECTRIC AND ELECTRONICS |
| Model Year | 2025 |
| Product Dimensions | 144.6 x 30 x 88.5 cm; 14.1 kg |
| Batteries | 2 AAA batteries required. (included) |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Installed Size | 2 GB |
| Operating System | Google TV |
| Hardware Interface | USB |
| Graphics Coprocessor | G31x2 800Mhz |
| Tuner Technology | DVB-T2 |
| Response Time | 6.5 Milliseconds |
| Resolution | 4K |
| Special Features | Google Assistant | 4K Google TV + HDR 10 | AI-IN | T-cast | Apps: Netflix, Youtube, Prime Video & 7000+ Apps | Maximum Content: 10,62,000 Hours | Pure Entertainment |
| Mounting Hardware | 1 LED TV, 1 Table Top Stand, 1 User Manual, 1 Warranty Card, 1 Remote Control, 2 AAA Batteries |
| Number of items | 1 |
| Remote Control Description | Smart remote with Dedicated Hotkeys for quick and easy access |
| Display Technology | LED |
| Standing screen display size | 65 Inches |
| Display Type | HDR 10 |
| Colour Screen | Yes |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:09 |
| Image brightness | High Brightness |
| Image contrast ratio | 5000:1 |
| Supported image types | BMP, GIF, JPEG, PNG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixel |
| Resolution | 3840x2160 Pixels |
| Audio input compatible with the item | Auxiliary |
| Audio output mode | Surround |
| Supported audio formats | mp3_audio, wma |
| Speaker Surround Sound Channel Configuration | Dolby Audio |
| Audio Wattage | 24 Watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Wattage | 145 Watts |
| Power Source | AC |
| Battery Description | 2 AAA batteries |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Battery cell composition | Alkaline |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Total USB ports | 1 |
| Connector Type | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Maximum Operating Distance | 9 Feet |
| Mounting Type | Wall Mount & Table Mount |
| Actual viewing angle | 178 Degrees |
| Media Format | AVI, MPEG |
| Includes Rechargeable Battery | No |
| Includes remote | Yes |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Manufacturer | APASTRON ELECTRIC AND ELECTRONICS |
| Item Weight | 14 kg 100 g |
28th January 2026 at 04:06 am
excellent product with nice picture quality and Audio